Show Contact Info
City of Tallahassee Electric & Gas Utility

City of Tallahassee Electric & Gas Utility

2602 Jackson Bluff Road
Tallahassee, FL 32304
850.891.0010
Visit Website View Map
Leigh Nester Administrative Specialist III
Alan Gale Chief System Operator
Aldena Randolph
Alison Faris Director of Communications
Alissa Meyers Administrator, Environmental Regulatory Compliance
Allan LeBlanc Energy Services Representative II
Amanda Regan Executive Assistant
Andy Miller Safety & Training Specialist
Angelia Hubbard Administrative Specialist
Angelina Watson Customer Account Specialist
Antonio Jackson Customer Specialist
Ariel Prieto Energy Services Representative
Arnetria Thomas
Avis Robinson GIS
Ben A. Cowart
Ben A. Cowart Registered Professional Engineer - FL, Certified Public Manager Manager Alternative Energy
Blake Burns
Brad Dancel
Brian G. Dupree Engineering/Operations Manager
Cameron Wood Lineman
Carrie Poole Public Information Specialist
Cassandra Carter Manager - StarMetro Customer Operations
Cassie Wheeler Utilities Financial Manager
Chad Granger
Charles Browdy Utility Supply Center Manager
Chris Franklin Technical Support Analyst I
Christian Doolin
Christopher Kincaid
Christopher Reese Goad City Manager
Corey White
Cristin Phillips Utilities Financial Manager
Danielle Nesbeth
Darrell Thompson Business Systems Analyst
Daryl Cole Energy Services Representative
David Ging Energy Resource Administrator
David K. Byrne AGM - Electric
Donna Conyers Manager-Customer Solutions & e-Commerce
Elizabeth Patterson
Everardo Gonzales Lineman
Felicia Bittle Credit Services Specialist
Frank R. Whiddon Energy Services Representative II
Fred Mariner Traffic Analyst
Garret Yount Supervisor T&D Operations
Garrett Padgham
Geneva Redding Supervisor - Customer Operations
George Lewis Customer Operations Manager
George Matthew Peddie
Greg Brooks General Manager of Parking Facilities
Greg L. Ozbun Electric AGM - System Operations
Gwendolyn Sloan Receptionist
Harold Lane
Harold Lane Technology & Innovation Administrator
Heath A. Gebhart Line Crew Supervisor
Henry Gainer Assistant General Manager - Energy Supply
Jack T. Battle
Jacob Harris
James Barnes Chief Customer Officer
James Vickers
James W. Sanders Lineman
Jay Johansen Communications
Jeffrey Kirkpatrick
Jess Gerrell Engineering/Operations Manager - Power Delivery
Jessica Miller
Joey McLeod
John Anderson Energy Services Representative II
John Boes Supervisor T&D Operations
John M. Hatcher Supervisor- Line Crew Foreman
John Sauls Line Crew Foreman
Jordan Reddick
Josh Helton Apprentice
Joyce Lee Customer Account Specialist II
Julian Ganoudis Energy Services Representative III
Justin Batt
Justin G. Johnson
Kadobe Martin Energy Auditor
Karen Weaver AGM - Electric System Compliance
Kenny Lewis Business Solutions Process Manager
Kimberly Meeks Business Systems Administrator
Kimika Ward Supervisor Customer Operations
Kristie Tadlock Supervisor - Customer Operations
Lamar Allen Linecrew Superviser
Lanita Walker P.E. Environmental Engineer
Larry Taylor Utilities Technology Officer
Lee Jones Energy Services Representative III
LeVander Thomas Customer Account Specialist
Lisa Ward Customer Operations Manager
Lizzy Kelley Public Information Officer
Margaretrose Cox Customer Account Specialist II
Marilyn Kenon Customer Operations Supervisor
Mark Brown
Mark Piland Energy Services Representative II
Melissa Batchelor Executive Assistant
Mia Browdy
Mia Browdy Supervisor - Customer Operations
Michael E. Gramling Working Foreman
Michael Ohlsen DSM Administrator
Michaela Gates Customer Operations Manager
Nico Lauw Customer Service
Oscar Winston Supervisor of Customer Operations
Patrick Dooley Chief Financial and Administrative Manager
Paul Clark Principal Engineer
Paul H. Bailey Line Crew Foreman
Paula Smith Administrative Specialist I
Rhonda Reaves-Smith Customer Operations Admin - Special Projects
Richard Ash Electric AGM - Power Delivery
Richard Baldwin Customer Account Specialist II
Rick Baldwin Customer Operations Traffic Analyst
Robert E. McGarrah
Robert E. McGarrah General Manager - Electric & Gas
Robert W. Seaton Customer Resolutions Manager
Robert Wigen Administrative Services Manager
Rocky Hudson Electric Utility Engineer III
Rodney Hatcher Energy Services Representative
Roger McDonald Manager of Energy Trading
Ronnie Shelly COT StarMetro - EOC Team Member, Transit Planner
Rudolph Stivers Customer Account Specialist II
Samuel L. Holt
Samuel L. Holt Utility Training Analyst
Sandra Manning Community Relations Director
Shanna Walker Administrative Supervisor
Shannan Gibbs Utility Account & Customer Service Specialist
Shannon Hamilton Customer Service Representative II
Sharifah DeWindt Utility Account Customer Specialist
Stacey Prieto Customer Account Specialist II
Stephen Birtman Intergovernmental Coordinator Legislative Affairs
Steve Dorough Call Center Supervisor
Steve Dotson Engineering/Operations Manager
Terry Cobb Lineman
Theodus Baker Utility Analyst & Front Counter Lead
Timothy Lee Enterprise Architecture Manager
Tina M. Drose Power Delivery Engineer
TJ Carlisle Customer Operations Manager
Trish Hamrick Customer Operations Manager
Tyler Parsons Customer Account Specialist II
Veronica Towels Administrative Specialist
Wendell Jones Supervisor - Customer Operations
Wes Breeden Energy Services Representative II
William Hawkins III Key Accounts Representative
FMEA Logo Municipal